ARTRÓZA

Osteoartróza nebo také hovorověji artróza, či nepřesně osteoartritida, je degenerativní a nejčastější onemocnění kloubů.

ARTRÓZA – OSTEOARTRÓZA​

Osteoartróza nebo také hovorověji artróza, či nepřesně osteoartritida, je degenerativní a nejčastější onemocnění kloubů.

Postihuje asi 12 % populace. Četnost výskytu stoupá s věkem, změny typické pro artrózu nacházíme u téměř 70 % osob starších 65 let. V poslední době zaznamenáváme výskyt  stále více i v mladé generaci. Jde o onemocnění, které s pokračujícím průběhem výrazně ovlivňuje kvalitu života bolestmi a omezením všech každodenních aktivit.

Jak se projevuje artróza?

Počáteční projevy artrózy jsou nenápadné (jako mírná bolest kloubu a ranní ztuhlost) pacienta většinou nenapadne že se jedná právě o tuto nemoc a své potíže přikládá únavě nebo nachlazení.

V pokročiléjším stádiu tohoto degenerativního onemocnění je pociťována silná bolesti při každé zátěži a každém pohybu.

Jak vzniká artróza?

Kloub se skládá z dvou styčných ploch dvou kostí krytých chrupavkou.

 

Chrupavková tkáň sestává z chondrocytů, jakož i mimobuněčné hmoty. Činnost kloubů je při optimálním využívání celoživotní. Vlivem přetěžování nebo špatného vyživení kloubu, úrazem či kloubním onemocněním, dochází k poškození chrupavky.

Postižen může být téměř každý kloub. Nejčastěji však jsou zasaženy kolenní, kyčelní, ramenní, prstové a páteřní klouby.

Artróza 

 

se může vyskytnout prakticky na všech kloubech, pokud je poškozena kloubní chrupavka.

Gonartróza – osteoartróza kolene

Coxartróza – artróza kyčle

Osteoartróza rukou a prstů – Bouchardova osteoartritida (osteoartritida kloubů středního prstu), Heberdenova osteoartritida (osteoartritida koncových kloubů prstů), radiokarpální osteoartritida (osteoartritida zápěstí), rhizartróza (osteoartróza palce)

Omartróza – osteoartróza ramenního kloubu

Kubitální artróza – artróza loketního kloubu

Kotníková artróza

Hallux rigidus – osteoartróza tlustého kloubu

Osteoartritida páteře – sakroiliální artróza (artritida sakroiliačního kloubu), spondylartróza (artritida obratlů)

Osteoartritida páteře – sakroiliální artróza (artritida sakroiliačního kloubu), spondylartróza (artritida obratlů)

TMJ – artróza

Dojde-li k artróze na několika kloubech současně, nazývá se to polyartróza.

Posttraumatická artróza není důsledkem degenerace, ale je výsledkem zranění.

 

Možnosti léčby artrózy?

Mnoho možností léčby je ryze symptomatických a často jen krátkodobých, jejichž cílem je zmírnit nejčastější stížnosti na bolest. V tomto případě se však artróza dále rozvíjí.

Každý rok se používá několik tisíc nových kolenních a kyčelních kloubů z nichž stovky vyžadují kvůli komplikacím další chirurgické zákroky a následnou hospitalizaci a léčbu. Například, infekce, trombózy, embolie, poškození nervů, zlomeniny, kalcifikace nebo uvolnění protézy. Současné průzkumy ukazují poměrně velké procento pacientů není úplně spokojeno s endoprotézou kolen, mezi podstatné důvody zahrnují infekce, uvolnění kloubní náhrady, omezený pohyb a bolest. 

MBSTMolekulární biofyzikální stimulace

Neoperační MBST terapie se naproti tomu zaměřuje na zachování přirozeného kloubu a vede úplně jinou cestou. Mimo jiné se zaměřuje na degradaci chrupavky a je jednou z hlavních příčin osteoartrózy. Kromě osteoartrózy se používá magnetická rezonanční terapie MBST také pro další poškození tkáně chrupavky.

 Terapie MBST tedy přímo řeší jednu z hlavních příčin artrózy

Napište nám:

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Podobné příspěvky

ARTRÓZA

Osteoartróza nebo také hovorověji artróza, či nepřesně osteoartritida, je degenerativní a nejčastější onemocnění kloubů.

SPORTOVNÍ ZRANĚNÍ

Sport má mnoho pozitivních účinků na zdraví a může podstatně přispět k zachování tělesné výkonnosti i ve vyšším věku. Mnoho zdravotních a pohybových omezení souvisí nejen s procesem stárnutí, ale také s nedostatkem pohybu.

OSTEOPORÓZA

Osteoporóza je pomalu postupující onemocnění látkové výměny kostí, které se během dlouhé doby téměř neprojevuje, přesto že se výrazně snižuje hustota kostí.