Bolesti zad

MBST-TERAPIE.CZ

PORADCE PŘI POTÍŽÍCH MEZIOBRATLOVÝCH PLOTÉNEK

ONEMOCNĚNÍ PÁTEŘE · BOLESTI PÁTEŘE

Onemocnění páteře a bolesti zad patří v současnosti k nejčastějším onemocněním v rámci dospělé populace. Vyskytují se stále častěji i u dětí a mladistvých. Příčnou jsou často degenerativní procesy meziobratlových plotének nebo obratlů, které se ještě více zhoršují v důsledku nezdravého životního stylu.

NAŠE MEZIOBRATLOVÉ PLOTÉNKY

Naše páteř se skládá ze obratlů, meziobratlových plotének a souvisejích svalů, vazů, cév a nervů. Zdravé meziobratlové ploténky plní funkci tlumičů nárazů páteře a umožňují její flexibilní a bezbolestnou pohyblivost. Skládají se z měkkého rosolu. Následky vyhřeznutí meziobratlových plotének se vyskytují najčastější v oblasti bederní a krční páteře. Vznikají silné vystřelující bolesti, pocit mravenčení, pocit mravenčení, poruchy motoriky až po projevy ochrnutí, jakož i v ojedinělých případech poruchy funkce močového měchýře a střev.

JAK DOCHÁÍ K DEGENERACI CHRUPAVKY?

Zdravá chrupavka se obnovuje neustále, aby se kompenzovalo poškození tkáně. V případě, že je narušena schopnost samoregenerační, např. následkem narušeného buněčného metabolismu, může to mít za následek průběžné odbourávání chrupavčité tkáně (degeneraci).
V případě, že se takto degenerací porušený přupavčitý prstenec přetrhne, do páteřního kanálu pronikne rosol, který pak tlačí na nervy. Tento bolestivý výhřez meziobratlových plotének postihuje ročně miliony lidí.

NÁSLEDKY

Prolaps (výhřez) meziobratlových plotének se vyskytuje najčastěji v oblasti bederní a krční páteře. Vznikají silné vystřelující bolesti, pocit mravenčení, poruchy motoriky až po projevy ochrnutí, jakož i v ojedinělých případech poruchy funkce močového měchýře a střev.

TERAPEUTICKÉ MOŽNOSTI

Současné terapeutické přístupy se zaměřují především na zmírňování bolesti. Léky proti bolesti a protizánětlivé léky se podávají infuzí nebo injekcí a kombinují se s fyzioterapií. Při velmi silných bolestech se často podávají i vysoké dávky přípravků s kortizonem. Pokud se bolesti zad změní na chronické, často se jako jediné východisko jeví operativní zákrok.
Tyto terapeutické přístupy s sebou částečně přinášejí silné vedlejší účinky, další degeneraci chrupavky však nedokážou zabránit.

MBST TERAPIE PŘI POŠKOZENÍCH PÁTEŘE

MBST terapie se vydává úplně jinou cestou a kromě zmírňování bolesti se zaměřuje na příčinu poškození páteře. V případě, že chrupavčitým buňkám meziobratlových plotének jim chybí energie nebo mají narušený buněčný metabolismus, nedokáží spustit vlastní opravné mechanismy. Přesně na tuto oblast se zaměřuje terapeuticky využívá ná MBST technologie nukleární magnetické rezonance.