info@mbstterapie.cz
+420 725 367 388
Léčba pohybového aparátu

MEZIOBRATLOVÉ PLOTÉNKY - BOLESTI PÁTEŘE

meziobratlove-plotenky

Meziobratlové ploténky – onemocnění páteře a bolesti zad patří v současnosti k nejčastějším onemocněním v rámci dospělé populace.

Meziobratlové ploténky

   Meziobratlové ploténky , obratle a vazy jsou základní stavební kameny lidské páteře, která zároveň slouží jako pružná opora pro tělo.

   Stížnosti na bolest zad jsou obzvláště poslední dobou běžným důvodem pro návštěvu lékaře a také pro pracovní neschopnost.

   Spojení mezi dvěma těly obratlů jsou definována jako meziobratlové kotouče. Skládají se z vnitřního měkkého želatinového jádra, které je obklopeno vláknitým prstencem s chrupavkovou tkání (anulus fibrosus), a také z hyalinových chrupavkových krycích desek vyzařujících do obratlovců. Jádro pulposus je tkáň chudá na buňky a želatinová tkáň s vysokým obsahem vody.

   Meziobratlové disky jsou bradytrofické tkáně a mají malou nebo žádnou krevní cévu (krevní kapiláry), což znamená, že mají velmi malou metabolickou aktivitu. Jsou dodávány difúzí, tj. Fyzikálním procesem, který zajišťuje nezbytnou výměnu tekutiny pod tlakem zátěže. Tímto způsobem se živiny (proteiny, enzymy, minerály) dostávají do meziobratlových ploténkových buněk a současně se vylučují odpadní materiály.

   Během dne meziobratlové kotouče ztrácí tekutinu každodenním stresem, zatímco se regenerují znovu v noci. Pokud se lidé nepohybují dostatečně, je tento proces narušen a mohou nastat problémy s meziobratlovými disky. Tekutina v meziobratlových ploténách nebo v jádrovém pulposu s věkem klesá, a proto se častěji objevují opotřebení a příznaky. Stále více mladších lidí však také trpí známkami opotřebení v důsledku jednostranného stresu na páteři a nedostatku pohybu.

Plotenka-vyhrez

Meziobratlové ploténky – častý problémy se zády

   Mezertebrální diskový výčnělek

   Degenerovaný, křehký vláknitý prsten již nemůže držet želatinové jádro v poloze. Meziobratlová ploténka se vyboulí do míchy a tlačí na míchu nebo nervy, což vede k intenzivní bolesti.

   Lumbago

   Pokud se po drsném pohybu objeví v bederní páteři prudká, ochromující bolest, může to být bederní. Postižení lidé se mohou kvůli bolesti stěží pohnout a spadnout do ochranné polohy. Chronický lumbago je často způsoben degenerativními změnami meziobratlových plotének a obratlů kloubů bederní páteře.

   Herniace meziobratlové ploténky

   Pokud se vláknitý prsten zlomí při zatížení, může želatinové jádro vystoupit přímo do míchy. Nervové prameny, které tam běží, jsou staženy. Výsledkem jsou vážné, vyzařující bolesti a poruchy vnímání, dokonce i během období odpočinku. Ve vážných případech se mohou objevit poruchy stolice a moči a ochrnutí.

   Osteochondrosis

   Osteochondrosis nastává, když degenerace disku vede ke kostním změnám v oblasti páteře. Pokud se osifikace zvýší, může být pohyblivost páteře omezena natolik, že postižená část páteře zcela ztuhne. To má za následek trvalou, silnou bolest zad, která se vyskytuje téměř při každém pohybu a také v klidu.

Bolesti zad

Obecně vzato by nikdy neměla být bolest zad  odstraněna bez objasnění původu, protože to může být varovným signálem jiných nemocí.

Postižené osoby by měly zdravotní situaci řešit s lékařem pokud existují níže uvedené příznaky.

  • Osteoporóza

    U starších žen může být bolest zad prvním příznakem nástupu osteoporózy. Odpovídající bolest může být klasifikována jako lumbago a nebere se příliš vážně. Diferenciace je však důležitá, protože včasným odhalením osteoporózy je cílená léčba, např. B. pomocí magnetické rezonanční terapie MBST.

  • Bechterewova choroba

    Pokud se bolest zad zhoršuje, zejména při ležení v noci a ráno a trvá déle než tři měsíce, může mít zánětlivou příčinu a indikovat Bechterewovu chorobu. Přijetí terapeutických opatření co nejdříve může pomoci zastavit progresivní rozklad kloubů a masivní zakřivení páteře.

Doctor_VIII_ploténky

Léčba bolesti zad

   Mnoho terapeutických přístupů se zaměřuje především na úlevu od bolesti. Léky proti bolesti, protizánětlivé látky nebo látky uvolňující svaly se podávají injekční stříkačkou nebo infuzí a jsou doplněny fyzioterapeutickými opatřeními. Degenerace meziobratlových plotének však pokračuje. Potom existuje riziko, že bolest zad bude chronická. V tomto případě ani operace nemohou vždy situaci napravit.

Molekulární biofyzikální stimulace

   Neoperativní terapie magnetickou rezonancí MBST má odlišný přístup a kromě trvalé úlevy od bolesti se primárně zaměřuje na stimulaci regenerace poškozených tkáňových buněk páteře a meziobratlových plotének.

   Terapie MBST je založena na fyzikálním principu nukleární magnetické rezonance, ve kterém atomy vodíku nejprve absorbují energii a poté ji znovu uvolňují do okolní tkáně, aby mohly být spuštěny přirozené regenerační procesy.