info@mbstterapie.cz
+420 775 108 887
Léčba pohybového aparátu

MEZIOBRATLOVÉ PLOTÉNKY

Onemocnění páteře a bolesti zad patří v současnosti k nejčastějším onemocněním v rámci dospělé populace.

MEZIOBRATLOVÉ PLOTÉNKY

 

Stížnosti na bolest zad jsou obzvláště poslední dobou běžným důvodem pro návštěvu lékaře a také pro pracovní neschopnost.

Lidská páteř se skládá z obratlů, vazů a meziobratlových plotének zároveň slouží jako pružná opora pro tělo.

Spojení mezi dvěma těly obratlů jsou definována jako meziobratlové kotouče. Skládají se z vnitřního měkkého želatinového jádra, které je obklopeno vláknitým prstencem s chrupavkovou tkání (anulus fibrosus), a také z hyalinových chrupavkových krycích desek vyzařujících do obratlovců. Jádro pulposus je tkáň chudá na buňky a želatinová tkáň s vysokým obsahem vody.

Meziobratlové disky jsou bradytrofické tkáně a mají malou nebo žádnou krevní cévu (krevní kapiláry), což znamená, že mají velmi malou metabolickou aktivitu. Jsou dodávány difúzí, tj. Fyzikálním procesem, který zajišťuje nezbytnou výměnu tekutiny pod tlakem zátěže. Tímto způsobem se živiny (proteiny, enzymy, minerály) dostávají do meziobratlových ploténkových buněk a současně se vylučují odpadní materiály.

Během dne meziobratlové kotouče ztrácí tekutinu každodenním stresem, zatímco se regenerují znovu v noci. Pokud se lidé nepohybují dostatečně, je tento proces narušen a mohou nastat problémy s meziobratlovými disky. Tekutina v meziobratlových ploténách nebo v jádrovém pulposu s věkem klesá, a proto se častěji objevují opotřebení a příznaky. Stále více mladších lidí však také trpí známkami opotřebení v důsledku jednostranného stresu na páteři a nedostatku pohybu.

 

Časté problémy se zády

 

Mezertebrální diskový výčnělek
Degenerovaný, křehký vláknitý prsten již nemůže držet želatinové jádro v poloze. Meziobratlová ploténka se vyboulí do míchy a tlačí na míchu nebo nervy, což vede k intenzivní bolesti.

Lumbago · Lumbago
Pokud se po drsném pohybu objeví v bederní páteři prudká, ochromující bolest, může to být bederní. Postižení lidé se mohou kvůli bolesti stěží pohnout a spadnout do ochranné polohy. Chronický lumbago je často způsoben degenerativními změnami meziobratlových plotének a obratlů kloubů bederní páteře.

Herniace meziobratlové ploténky
Pokud se vláknitý prsten zlomí při zatížení, může želatinové jádro vystoupit přímo do míchy. Nervové prameny, které tam běží, jsou staženy. Výsledkem jsou vážné, vyzařující bolesti a poruchy vnímání, dokonce i během období odpočinku. Ve vážných případech se mohou objevit poruchy stolice a moči a ochrnutí.

Osteochondrosis
Osteochondrosis nastává, když degenerace disku vede ke kostním změnám v oblasti páteře. Pokud se osifikace zvýší, může být pohyblivost páteře omezena natolik, že postižená část páteře zcela ztuhne. To má za následek trvalou, silnou bolest zad, která se vyskytuje téměř při každém pohybu a také v klidu.

Bolest zad

 

by nikdy neměla být snadno odstraněna, protože to může být také varovným signálem jiných nemocí.

Obecně by postižené osoby měly objasnit zdravotní situaci u lékaře, pokud existují níže uvedené příznaky.

  • Osteoporóza
    U starších žen může být bolest zad prvním příznakem nástupu osteoporózy. Odpovídající bolest může být klasifikována jako lumbago a nebere se příliš vážně. Diferenciace je však důležitá, protože včasným odhalením osteoporózy je cílená léčba, např. B. pomocí magnetické rezonanční terapie MBST.
  • Bechterewova choroba
    Pokud se bolest zad zhoršuje, zejména při ležení v noci a ráno a trvá déle než tři měsíce, může mít zánětlivou příčinu a indikovat Bechterewovu chorobu. Přijetí terapeutických opatření co nejdříve může pomoci zastavit progresivní rozklad kloubů a masivní zakřivení páteře.

 

Léčba bolesti zad

 

Mnoho terapeutických přístupů se zaměřuje především na úlevu od bolesti. Léky proti bolesti, protizánětlivé látky nebo látky uvolňující svaly se podávají injekční stříkačkou nebo infuzí a jsou doplněny fyzioterapeutickými opatřeními. Degenerace meziobratlových plotének však pokračuje. Potom existuje riziko, že bolest zad bude chronická. V tomto případě ani operace nemohou vždy situaci napravit.

Molekulární biofyzikální stimulace

 

Neoperativní terapie magnetickou rezonancí MBST má odlišný přístup a kromě trvalé úlevy od bolesti se primárně zaměřuje na stimulaci regenerace poškozených tkáňových buněk páteře a meziobratlových plotének.

Terapie MBST je založena na fyzikálním principu nukleární magnetické rezonance, ve kterém atomy vodíku nejprve absorbují energii a poté ji znovu uvolňují do okolní tkáně, aby mohly být spuštěny přirozené regenerační procesy.

Napište nám:

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Podobné příspěvky

Portuguese Patel Brides

It is definitely very easy to shed one’ s curiosity, especially after a grueling and in addition as an alternative exhausting operating time. Everybody favor