Sportovní zranění

MBST-TERAPIE.CZ

PORADCE PŘI SPORTOVNÍCH ZRANĚNÍCH · DEFINICE, PŘÍČINY, SYMPTOMY, OŠETŘENÍ

Sport má mnoho pozitivních účinků na zdraví a může podstatně přispět k zachování tělesné výkonnosti i ve vyšším věku. Mnoho zdravotních a pohybových omezení souvisí nejen s procesem stárnutí, ale také s nedostatkem pohybu.

SPORTOVNÍ ZRANĚNÍ · ÚRAZY SA STANOU RYCHLEJI, NEŽ SE ČLOVEK NADÁ.

Každoročně se při sportu zraní miliony lidí, kteří musí být následně ošetření. Následky jsou poškozené koleno, přetržení vazů, prolaps meziobratlových plotének, bolesti zad nebo ještě horší následky. Dokonce při školním sportu dochází ke stále většímu počtu vážných zranění. Zasažené bývají často klouby, především kyčelní, kolenní, nártové a ramenní klouby. Stav pacientů si po prvním akutním ošetření a léčbě následně v mnoha případech vyžaduje další intenzivní terapii nebo rozsáhlá rehabilitační opatření. Aby bylo možné po prvním ošetření dosáhnout rychlé obnovení tělesných funkcí a aby cesta za zlepšením stavu probíhala hladce, je rozhodující forma zvolené terapie.

FIT A AKTIVNÍ V KAŽDÉM VĚKU

Výsledky studií dokazují, že aktivní 60-letí lidé mají stejnou výdrž jako neaktivní 20- až 30-letí lidé. Už malá míra sportu má pozitivní vliv na zdraví a může pomoci zlepšit, resp. stabilizovat zdraví.

CO DĚLAT, KDYŽ SPORT ZPŮSOBÍ ONEMOCNĚNÍ?

Rostoucí počet rekreačních sportovců a zvyšování požadavků ve vrcholovém sportu způsobily i růst počtu a stupňů závažnosti sportovních zranění. Následky často omezují nejen sportovní aktivity, ale také v mnoha případech pracovní a soukromý život.

SPORTOVNÍ ZRANĚNÍ

Jako sportovní zranění se označují traumatické zranění, které sportovec utrpěl v rámci tréninku nebo soutěže a které vyžadují náklady na ošetření nebo dokonce výpadek z tréninkového procesu a soutěžních jednotek. Nejčastějšími zraněními jsou poranění svalů, vazů a šlach, naražení, podlitiny, zlomeniny, distorze, odřeniny kůže a natažení.

DLOUHODOBÉ NÁSLEDKY

Menší zranění se často podceňují. Když symptomy ustoupí, postižené oblasti jsou často příliš brzy a příliš zatěžovány. Následně se mohou objevit mnohé chronické onemocnění, která mají za následek dlouhé výpadky z tréninku a soutěží. Takto vzniklé trvalé poškození mohou velmi ovlivnit nejen sportovní aktivitu ale i kvalitu života. V případě profesionálních sportovců je možná ohrožena dokonce celá kariéra.

MBST TERAPIE V PROFESIONÁLNÍM SPORTU

Tělesná výkonnost profesionálního sportovce je jeho kapitál a také pro sportovní kluby má výjimečný význam. V nejvyšších německcýh sportovních ligách mužů (fotbal, basketbal, lední hokej, házená) se v sezóně 2014/2015 zranilo minimálně jednou ročně přibližně 80% nasazených hráčů. Z toho plyne 75 000 dní výpadku. Statisticky tak hráči ve svých klubech chyběly následkem zranění více než 200 rokov. Stále více lékařů se proto dnes spoléhá na MBST terapii.